Opava

město w Čěskej

Opava (šlesce Uopawa, němsce Troppau, pólsce Opawa, staropólsce Tropawa) je město na sewjerowuchodźe Čěskeje republiki. Wone je nětko jedne z wjetšich městow Morawskošleskeho kraja, historisce běše Opava hłowne město toho dźěla Šleskeje, kotryž wosta po wójnach we 18. lětstotku při krajach Čěskeje króny.

Opava
Wopon
wopon
Zakładne daty
stat Chorhoj Čěskeje Čěska
kraj Chorhoj Morawsko-šleskeho kraja Morawsko-Šleska
wysokosć 257 metrow n.m.hł.
přestrjeń 90,59 km²
wobydlerstwo 57.019 (1. jan 2018)[1]
hustosć zasydlenja 629 wob. na km²
póstowe čisło 746 01
webstrona opava-city.cz
Opava Horní náměstí Theater Mariä Himmelfahrt.jpg
Wobdźěłać
p  d  w
Information icon.svg
49.93805555555617.904444444444

Ma něhdźe 58.000 wobydlerjow, kiž su zdźěla awtochtoni wobydlerjo toho města a regiona, zdźěla pak přindźechu po wójnje z druhich kónčin Čěskeje a Słowakskeje, wosebje z kónčin wokoło Brna. W Opavje je cyły rjad zakładnych a wyšich šulow, eksistuja někotre powołanske šule a wot lěta 1991 tež Šleska uniwersita.

Opava je přeco hišće kulturne a politiske srjedźišćo regiona tak mjenowaneje Čěskeje Šleskeje. W měsće a wokolinje namakaja so wjacore industrijowe zawody, na př. mašinotwarski zawod Ostroj za mašiny do wuhlowych podkopkow a farmaceutiski Galena, kiž je najstarši farmaceutiski zawod nic jenož w Čěskej, ale na cyłym teritoriju něhdyšeje Rakusko-Wuhorskeje.

Wobydlerjo wosebje z bliskich wsow rěča specifiski dialekt, kotryž je trochu zdaleniši wot spisowneje čěšćiny a je bliši nic jenož pólšćinje, ale tež serbšćinje, štož so při wosobinskich kontaktach ze Serbami lochko spóznawa. Přećelske zwiski matej Maćica Opavska a Maćica Serbska, kaž tež chóraj Stěbořice a Budyšin a chóraj Křižkovský a Delany.

ŽórłaWobdźěłać

  1. Český statistický úřad – Ličby wobydlerstwa čěskich gmejnow dnja 1. januara 2018 (PDF; 421 KB)

WotkazWobdźěłać

  Commons: Opava – Zběrka wobrazow, widejow a awdiodatajow
Z Wikipedije, swobodneje encyklopedije