Vientiane (laosce ວຽງຈັນ, Vieng Chan, ʋíəŋ tɕàn) je stolica Laosa w juhowuchodnej Aziji kaž tež kulturne, hospodarske a politiske srjedźišćo kraja. Město a wokolina nadeńdźetej so w něhdźe 4000 km² wulkej nižinje při Mekongu, kotryž twori tule statnu hranicu z Thailandskej. Wot lěta 1994 wjedźe tak mjenowany „móst přećelstwa“ jako scyła prěni móst při delnim běhu rěki do susodneho kraja.

Vientiane
swójske mjeno ວຽງຈັນ
Vientiane na karće Laosa
Vientiane na karće Laosa
DEC
Vientiane
Vientiane
Zakładne daty
stat Chorhoj Laosa Laos
wysokosć 175 metrow n.m.hł.
přestrjeń 130 km²
wobydlerstwo 783.000 (2013)
hustosć zasydlenja 6.023,1 wob./km²
Patuxai, triumfowy wobłuk z 1960tych lět
Patuxai, triumfowy wobłuk z 1960tych lět
Wobdźěłać
p  d  w
17.9666102.6

W měsće knježi włóžna, tropiska klima z přerěznymi temperaturami wot 16 do 28° C w januarje a 25 do 32° C w juniju. Dešćowy čas traje wot apryla hač do oktobra.

Stawizny Wobdźěłać

Vientiane załoži so w 13. lětstotku jako město w mócnarstwje Lan Xang a wuwiwaše so pódla jeho stolicy Luang Prabang, doniž so w lěće 1563 z nowej stolicu njesta. Po rozpadźe mócnarstwa bě město wot lěta 1707 sydło kralestwa Vieng Chan, kotrež steješe bórze pod thailandskim nadknjejstwom. Po zwrěšćenej rebeliji krala Anuvonga w lěće 1826 zničichu thailandske jednotki cyłe město – nimo templow – a zawlečechu jeho wobydlerstwo přez Mekong do centralneje Thailandskeje. Hišće štyrceći lět pozdźišo namakachu francoscy slědźerjo na městnje Vientiana jeničce dźungl a ruiny.

W lěće 1887 sta so Laos z francoskim protektoratom a dźělom Francoskeje Indochiny. Po poražce Francoskeje přećiwo Němskej w Druhej swětowej wójnje bu kraj wot japanskeho wójska wobsadźeny, steješe pak oficialnje dale pod francoskim zarjadnistwom. Dnja 1. septembra 1945, po kóncu wójny w Aziji, wozjewi kralestwo Laos swoju njewotwisnosć přećiwo woli Francozow.

 
Napohlad města wot triumfoweho wobłuka

Wotkaz Wobdźěłać

  Commons: Vientiane – Zběrka wobrazow, widejow a awdiodatajow
Z Wikipedije, swobodneje encyklopedije