Markneukirchen

město w Sakskej


Markneukirchen je sakske městačko na samym juhu Bohotskeho wokrjesa. Nadeńdźe so 25 kilometrow juhowuchodnje Pławna blisko čěskeje hranicy a ma něhdźe 8.000 wobydlerjow. Město leži při rěčce Schwarzbach, prawym přitoku Běłeho Halštrowa w Halštrowskich horinach mjez Rudnymi horinami a Šmrěčinami a jedne ze srjedźišćow sakskeho instrumentotwara. Na juhowuchodźe mjezuje měšćanski teritorij z Čěskej.

Markneukirchen
Wopon
Wopon
Zakładne daty
stat Němska Němska
zwjazkowy kraj SakskaSakska Sakska
wokrjes Bohotski
wysokosć 504 metry n.m.hł.
přestrjeń 69,07 km²
wobydlerstwo 7.261 (31. dec 2021)[1]
hustosć zasydlenja 105 wob. na km²
póstowe čisło 08258
předwólba (+49) 037422
awtowa značka V, AE, OVL, PL, RC
Politika a zarjadnistwo
měšćanosta Andreas Rubner (bjezstronski)
adresa Am Rathaus 2
08258 Markneukirchen
webstrona markneukirchen.de
Połoženje w Sakskej
ČěskaBayerskaDurinskaRudnohórski wokrjesWokrjes ŠwikawaAdorf/Vogtl.Auerbach/Vogtl.Bad BrambachBad ElsterBergen (Vogtland)BösenbrunnEichigtEllefeldElsterbergFalkenstein/Vogtl.Grünbach (Sachsen)HeinsdorfergrundKlingenthalLengenfeld (Vogtland)Limbach (Vogtland)MarkneukirchenMühlentalMuldenhammerNetzschkauNeuensalzNeumark (Vogtland)Neustadt/Vogtl.WolešnicaPausa-MühltroffPławnoPöhlReichenbach im VogtlandReuth (Vogtland)RodewischRosenbach/Vogtl.Schöneck/Vogtl.Steinberg (Vogtland)Triebel/Vogtl.TheumaTirpersdorfDrjewnoWeischlitzWerdaKarta
Wo tutym wobrazu
50.31666666666712.316666666667

StawiznyWobdźěłać

W 13. lětstotku załožichu němscy sydlerjo – najskerje z Bayerskeje pochadźacy – na městnje dźensnišeho Markneukirchena wjesku Nothaft. Wokoło 1274 naspomni so k prěnjemu razej mjeno Neukirchen. Srjedź 14. lětstotka měješe Neukirchen hižo wikowe prawo. Załožerjo wikow běchu bohotojo z Pławna.

Kónc Třicećilětneje wójny zasydlichu so eksulanća z Čěskeje w Markneukirchenje, kiž běchu ćeknyli před tamnišej přećiworeformaciju. Mjez nimi bě tež dwanaće huslotwarcow z Kraslic, kiž załožichu z tym tradiciju twarjenja hudźbnych nastrojow w měsće. Tute so wuwiwaše k swětoznatemu stejišću tohole rjemjesła.

ŽórłaWobdźěłać

  1. Aktualne ličby wobydlerstwa po gmejnach 2021; Statistiski krajny zarjad Sakskeje

WotkazajWobdźěłać

  Commons: Markneukirchen – Zběrka wobrazow, widejow a awdiodatajow
  • Markneukirchen w Digitalnym stawizniskim zapisu městnow Sakskeje (němsce)
Z Wikipedije, swobodneje encyklopedije