Dalmaciska (serbiskochorwatsce Dalmacija/Далмација, italsce Dalmazia) je geografiska a historiska krajina při wuchodnym pobrjoze Jadranskeho morja, kotraž słuša dźensa zwjetša do Chorwatskeje. Region, kiž dźensa hižo žanoho oficielneho statusa nima, saha wot kupy Pag na sewjeru hač ke Kotorskemu zaliwej w Čornej Horje. Južny dźěl Dalmaciskeje mjezuje na sewjerowuchodźe z Bosniskej a Hercegowinu.

Stare město Dubrovnika na juhu Dalmaciskeje

Najwuznamniše dalmaciske města su wot sewjera do juha Zadar (italsce Zara), Split (Spalato) a Dubrovnik (Ragusa), při čimž je Split z wotstawkom najwjetše. Před přibrjohom je wjele mjeńšich a wjetšich kupow, z kotrychž su Krk, Cres, Brač, Hvar a Korčula najwažniše. Wone běchu w zańdźenosći dla wulkeho wliwa Bjenatkow přewažnje italskeho razu. Hač do dźensnišeho je na někotrych kupach italskorěčna mjeńšina žiwa.

Mjeno Dalmaciskeje bě hižo w 1. lětstotku znate a pochadźa wot ilirskeho kmjena Delmatow. Rozsah regiona je so přez lětstotki přeco zaso změnił, tak zo słušachu druhdy tež dźěle dźensnišeje Bosniskeje, Albanskeje a samo Serbiskeje k tomu. W 16. lětstotku dobychu Osmanojo najwjetši dźěl Dalmaciskeje hač na Dubrovnik, kotryž wosta dale njewotwisny hač do lěta 1809.

  Commons: Dalmaciska – Zběrka wobrazow, widejow a awdiodatajow
43.81276111111116.218755555556
Z Wikipedije, swobodneje encyklopedije