Morica

jězor w Mecklenburgsko-Předpomorskej
53.41666666666712.683333333333

Morica (němsce Müritz)[1] je najwjetši jězor Mecklenburgsko-Předpomorskeje a zdobom najwjetša so dospołnje w Němskej namakaca wodźizna. Jězor nasta kaž nimale wšitke jězory Mecklenburgskeje za čas poslednjeje lodoweje doby. Mjeno je połobskeho pochada a woznamjenja „małe morjo“. Wokolina Moricy bě – runje kaž cyły wuchod dźensnišeje Němskeje – prjedy wot słowjanskich kmjenow wobsydlena.

Morica
Müritz
Morica w Röbelu
Morica w Röbelu
Geografija
stat(y) Němska (Mecklenburgsko-Předpomorska)
přitoki Elde
wotběh Elde
přibrjóžne sydlišća Waren, Röbel
Daty
wysokosć 62,1 m n.m.hł.
přestrjeń 112,6 km²
rozměry 17,8x9,9 km
wolumen 0,737 km³
hłubokosć
přerězna 6,5 m
maksimalna 31 m
Wobdźěłać
p  d  w
Information icon.svg

Morica nadeńdźe so w Mecklenburgskej jězorinje na juhu zwjazkoweho kraja, něhdźe 85 kilometrow južnje Roztoka a 110 kilometrow sewjernje Berlina. Při jeje wuchodnych brjohach leži narodny park Morica, z 318 kwadratnymi kilometrami najwjetši narodny park na němskej twjerdźi.

Wužłobina Moricy wobsteji z wjacorych wulkich zaliwow. Wuchodny dźěl jězora je zwjetša niłki, mjeztym zo je dołhi žłob při zapadnym brjoze mjez Röbelom a Warenom hač do 31 metrow hłuboki. Při južnym kóncu leži tak mjenowana Mała Morica. Morica je přez wjacore kanale z dalšimi jězorami a přez Habolu z Łobjom zwjazana.

Najwjetše město při Moricy je Waren při sewjernym kóncu jězora. Dalše wažne sydlišćo je městačko Röbel/Müritz při zapadnym brjoze.

ŽórłaWobdźěłać

  1. Jurij Kral: Serbsko-němski słownik hornjołužiskeje rěče. Maćica Serbska, Budyšin 1927 (online).

WotkazWobdźěłać

  Commons: Morica – Zběrka wobrazow, widejow a awdiodatajow
Z Wikipedije, swobodneje encyklopedije