Taras Šewčenko: Rozdźěl mjez wersijomaj

Žana změna wulkosće ,  před 4 lětami
(pr.)
Narodźi so jako syn roboćanow, kiž móžeštaj pak čitać a pisać. Hižo jako młodźenc dźěłaše jako pastyr, smědźeše pak připódla tež do šule chodźić. Z jednaće lětami bě Taras syrota a někotre lěta pozdźišo bu wot swojeho kublerja zastajeny jako słužownik. Z nim pućowaše do [[Pólska|Pólskeje]], [[Litawska|Litawskeje]] a Pětrohroda. Jemu so dowoli, so pola Pětrohrodskeho molerja wukubłać dać. W Pětrohrodźe započa basnić. Wot lěta 1838 studowaše při Akademiji wuměłstwow a financowaše sej swój studij jako moler.
 
Přez wjacore jězby do ukrainskeje domizny sta so Šewčenko dźeń a wjace z ukrainskim romantikarjom, kiž rebelowaše přećiwo ruskej wyšnosći. W lěće 1847 bu z Ukrainy wuhnaty a jemu so basniske skutkowanje zakaza. Wot 1850 do 1857 bě samo w twjerdźiznje Nowopetrowsk při [[Kaspiske morjo|Kaspiskim morju]] (dźensa [[Fort -Šewčenko]] w [[Kazachstan]]je) zajaty. Tež tam nastachu basnje a mólby, kotrež so přez přećelow wozjewichu resp. předachu.
 
Po wuswobodźenju w lěće 1857 bydleše hišće štyri lěta pod krutym dohladowanjom w Pětrohrodźe. W měrcu 1861 zemrě w kruhu přećelow na [[angina pectoris]] a bu 8. meje w [[Kaniw]]je wysoko nad [[Dnjepr]]om pochowany, kaž bě sej přał w swojej basni ''Zapowit''. Dźensa nadeńdźe so na tutym městnje wopomnišćo.
9.132

změnow

Z Wikipedije, swobodneje encyklopedije