Pomoc:Kak stronu spisać: Rozdźěl mjez wersijomaj

Inhalt gelöscht Inhalt hinzugefügt
Keine Bearbeitungszusammenfassung
Michawiki (diskusija | přinoški)
Keine Bearbeitungszusammenfassung
Rjadka 12:
</div>
 
'''Nastawk''' je strona [[Wikipedija|Wikipedije]], kotraž tekst wo někajkim z encyklopediskich hes&#322;ow wobsahuje. Za nastawk nimaja pomocne teksty a wujasnjenja, kak Wikipedija funguje.
 
One of the [[m:Help:User rights|user rights]] that can be set for a [[Template:Status|user group]] is "createpage", the right to create a new page. A wiki can grant this right for example to all users who are not blocked (this is the [[m:Help:User_rights#Defaults|default]]), or only to those who have logged in.
Jeli chceće na tworjenju Wikipedije sobu dźě&#322;ać, móžeće pak nowy nastawk pisać abo nastawk wobdźě&#322;ać, kotryž hižo eksistuje. Tuta strona wěnuje so za&#322;oženju nowych nastawkow, jeli radu za wobdźě&#322;anje hižo eksistowacych stronow pytaće, móžeće sej tutu pomocnu stronu wobhladać: ''[[Wikipedija:Kak stronu wobdźě&#322;ać]]''
 
The edit page has a link for ''Editing help'', so you won't be lost. For general editing matters and details on the [[w:markup language|markup language]] of the [[Help:Filling the page|wikitext]], see [[Help:Editing]]. ''If you want to experiment, use the [[{{ns:4}}:Sandbox|sandbox]] first.''
==Za&#322;oženje noweho nastawka==
Nastawk we Wikipediji móžeće na dwě wašni jednorje wutworić:
:#<u>Přez kliknjenje na čerwjeny wotkaz</u>, abo
:#Po <u>zapodaću mjeno nastawka do kašćika</u> ''pytaće'' nalěwo a tlóčenje na tlóčatko ''nastawk'' so (jeli daty nastawk hišće njeeksistuje) strona z čerwjenym wotkazom ''wutworić'' zwobraznja.
 
Anyone, including you, can write these help documents at [[m:Help:Contents]], and you are most likely allowed to edit the site, {{SITENAME}} that you are looking at now! Just type a title in the box at the bottom of the page, click "Create article", and start writing. You should probably create a link to the article in a related page; linking to a page is enough to "create" the page! New pages can also be started by following a link to a non-existent page, which likewise launches the edit page. See [[#Starting a page through the URL|Starting a page through the URL]] below.
'''»''' Po kliknjenju na čerwjeny wotkaz so hišće prózdna strona z wobdźě&#322;anskim woknom zjewi, do kotrehož móžeće tekst wo temje zapisać (abo prjedy přihotowany zadźě&#322;ać). Wažna přispomnjenka: '''njewužijće ženje cuze dźě&#322;a bjez schwalenja mějićela awtorskich prawow!'''.
 
== General principles ==
Klikńće potom nalěwo pod woknom na ''Sk&#322;adować'', wokno so začini a nastawk budźe so do Wikipedije sk&#322;adować. Přeswědčće wšak radšo před tym, kak nastawk wupada a hač su hišće někajke zmylki w nim, wužiwajo tlóčatko ''Přehlad pokazać''.
 
* '''[[Help:Searching|Search]]''' to see '''whether''' someone has written a similar page before you start one yourself. Choose the title carefully.
* Review conventions of the project you are working in regarding e.g.:
**naming conventions; see also [[Help:Page name]].
**whether a separate page is justified; perhaps it is better to add the text to a related page (especially if the text is not very long); that page can always be split later, after it has grown.
**how-to guidance for writing regarding style, content and formatting. E.g. for the Wikipedia project see [[w:Wikipedia:How to write a great article|How to write a great article]].
<!--If there is an appropriate meta how to article, please update above ~~~~ -->
* While creating the page and '''before''' saving it, check the <u>''What links here''</u> link on the creation page. Align the new content with existing links, or change the new title, or fix the other links.
* If nothing points here, the page is isolated. Links to it will need to be added on other pages.
<!-- There is long list of Guiding Principles which could be sited, I think this is the essential few. LarryLACa-->
 
== Starting a page from a link, or after a search ==
'''» ''' Jeli tema, kotruž chceće wobdźě&#322;ać, w encyklopediji dotal njeje přihotowana, dyrbiće ju najprjedy wutworić. Najprjedy namakaće stronu, do kotrejež waša tema logisce sluša (na př. nastawk wo [[Budyšin|Budyšinje]] sluša na stronu [[&#321;užica]]. Klikńće na wotkaz '''wobdźě&#322;ać''' a cyla strona so wam zaso we wobdźě&#322;anskim woknje zjewi, do kotrež je móžno zapisać. Na přihódnnym městnje přidaće s&#322;owo Budyšin wobdate přez dwójne róžkate spinki:
 
To start a new page, you can click a link to the new page. This takes you to [[Help:Editing|edit]] mode of the non-existing blank page, which allows creation. You might not be able to create a new page unless you are logged in. Notably this applies to the English Wikipedia.
::;<code><nowiki>[[Budyšin]]</nowiki></code><br/>
Another way to start a new page, on the English Wikipedia, which uses the [[w:MediaWiki:Nogomatch]] option, is to perform a search for the new title with the Go button (as you should have done before). When the search finds nothing, press "create the article".
 
Links to non-existing pages are common. They are typically created in preparation for creating the page, and/or to encourage other people to do so.
a klikńće na ''Sk&#322;adować''. Woko so začini a na stronje so čerwjenje zabarbjeny wotkaz [[Budyšin]] zjewi. Móžeće nětko kaž w předchanym padźe dale postupować.
Links are not only convenient for navigation, but also make people aware of the new page (those who read a related page and also those who [[Help:Watching pages|watch]] the related page).
New page links are not really broken, as long as the name correctly identifies the intended content. (A new page link with a "wrong" or misspelled name, or that duplicates content found under another name is "broken". but in a different sense.)
 
New page links typically look different from links to existing pages. Depending on [[Help:Preferences|settings]], a different color or a question mark is used. (Sometimes links to new pages are called "red links", the display option of one of the settings). Links to non-existent pages are created with <nowiki>[[New page name]]</nowiki> from the wiki editor. (In this case, the empty page "New page name" would be created).
'''» ''' ''Tip za pokročnikow:'' Napisajće w adresowym polu wobhladowaka <code><nowiki>http://hsb.wikipedia.org/wiki/Tema</nowiki></code>, hdźež ''Tema'' je mjeno nastawka, kotryž chceće za&#322;ožić. Zjewi so prózdna strona dotal njeeksistowaceho nastawka. Klikńće na wobdźě&#322;ać a móžeće pisać.
 
Of course, you can also create the link yourself, in a related page, index page or your user page. However, it may be better to wait with creating links until after creating the new page, especially if the new link replaces one to an existing page. In this case, create the link but press Preview, instead of Save. From preview area, clicking the new link will create the new page (without updating the referring page).
'''» ''' Než článek založíte, zamyslete se, zda téma článku je [[Wikipedie:Významnost|obecně významné]], zejména chcete-li psát [[Wikipedie:Autobiografie|sami o sobě]] nebo jakékoliv téma [[Wikipedie:Propagační článek|propagovat]]. Jinak hrozí, že článek bude [[Wikipedie:Hlasování o smazání|navržen na smazání]] nebo [[Wikipedie:Rychlé smazání|rovnou smazán]].
 
== Starting a page through the URL ==
== Pojmenování článku ==
 
<!-- if you edit only the pagename of an existing URL, is has to be in the same project. Omit 'in the same project'-->
Jméno článku by mělo být takové, jaké by čtenář encyklopedie nejspíše čekal. U obecných témat tedy nejběžnější označení používané v českém jazyce. Například správný název hesla o chemii je ''[[Chemie]]'' a ne ''Lučba'', protože to je méně běžné pojmenování.
Using the browser address bar to enter a URL to a new page is an easy way to start the new page process. Easier still is
editing the pagename part of a URL for an existing page. Using the URL for the new page displays the default 'no article' message (see [[MediaWiki:Noarticletext]]). The default page has the usual <u>''Edit this page''</u> link, which can be used to begin adding content.
 
<!-- Can someone add a few words about why this is not recommended? ~~~~ -->
Druhým pravidlem je upřednostnění jednotného čísla. Používejte jednotné číslo, kromě případů, kdy v běžném použití '''výrazně převažuje''' množné číslo.
An [[Help:Interwiki links|interwiki link]] to a non-existent page gives the same result, but is not recommended.
 
To get access to a MediaWiki project page, with the links at the edges but without the superfluous loading of a page, use a bookmark to a non-existing page. The default 'no article' page will display the edge links.
== Doporučení pro psaní článku ==
Nejdůležitější doporučení zní: '''„[[Wikipedie:Editujte s odvahou|Editujte s odvahou!]]“'''. Nebojte se, že něco pokazíte, že nepíšete pravopisně správně, neznáte technické příkazy wiki a podobně. Wikipedie spoléhá na spolupráci mnoha lidí, a pokud uděláte nějaké chyby, někdo jiný je nejspíš opraví. Je lepší napsat článek s chybami než nenapsat článek vůbec. To je velkou předností wiki, chyby může opravovat každý. Naopak pokud uvidíte chybu, nebojte se, že „zasahujete“ do něčí práce. Nestěžujte si v diskusi, klikněte na odkaz editace a chybu rovnou opravte.
 
== Creating an empty page ==
Další doporučení zmíněná na této stránce jsou oproti principu „Odvážně editujte!“ méně důležitá, ale popisují, jak by měl dobrý článek v encyklopedii vypadat. Nemusíte se obávat, že je náhodou porušíte, ale je lepší je znát a dodržovat.
A '''new page''' is distinguished from a blank page: the latter has a [[Help:Page history|page history]]. However, creating a new page is just like editing a blank page, except that a new page displays the text from [[MediaWiki:Newarticletext]] (which may vary by project).
 
Occasionally it is useful to create an empty page - For example a template can be made such that, depending on a parameter, it produces either just a standard text or also an additional text. This is done by having it call another template, of which the name is a parameter; one version of the other template contains the additional text, the other version is blank. See [[Help:Advanced templates#Optional_text|optional text]].
Článek by měl mít charakter encyklopedického hesla. Tedy ne např. osobní dojmy z dovolené, ale třeba faktické údaje o počtu obyvatel navštíveného města, historii, památkách apod. Při delších textech je lépe pro některé náměty zvolit samostatný článek (např. v článku o Praze zpracovat samostatně chrám sv. Víta, Václavské náměstí apod.)
 
To create an empty page, save a page with the wikitext <nowiki>__END__</nowiki>. This code will not be saved, it just prevents refusal by the system to create an empty page. Alternatively, first create a non-empty page, e.g. with just one character, then edit the page to make it empty. A page with one or more blank spaces at the end, including a page only containing one or more blank spaces, is not possible.
Pište vždy od levého okraje (jinak se text neobjeví správně,<br>jak vidíte na této větě).
 
== Creating using a redirect to a sub or supra topic page ==
:Pokud chcete, aby text byl odsazen, ale ukázal se správně, napište ho v okně odleva, ale nejdříve dejte dvojtečku. Po uzavření okna dvojtečka zmizí a text se odsadí.
You can use a [[w:Wikipedia:Redirect|redirect]] to create a page and propose expansion.
See [[w:Template:Rhere|Template:Rhere]].
 
== Using text from some other editing environment ==
Mezi odstavci nechávejte prázdný řádek, jinak se slijí do jednoho.
 
Although pasting existing text into the wiki is often the simplest way to start, you may want to [[Help:WordToWiki|try converting from Word or HTML to wiki markup]].
Pokud chcete text '''tučně''' zvýraznit, dejte před i za text '''tři''' apostrofy. Apostrof ' má kód 39 (levou rukou stisknete tlačítko ALT a pravou vyťukáte na číselné klávesnici 39 – po uvolnění tlačítka ALT se apostrof objeví; další způsob psaní nestandardních znaků je pomocí pravého, tzv. "grafického" ''Alt''-u, viz dále).
<pre><nowiki>'''tučně'''</nowiki></pre>
 
==Protecting a page from being created==
Pokud chcete text zvýraznit ''kurzívou'', použijte ''dva'' apostrofy.
It is not really possible to protect a page from being created, but one can create a page with a standard text such as in [[w:en:Template:Deletedpage]] and [[Help:Editing#Page_protection|protect]] that page. Note that sometimes a terminology like "This page should not be created." is used even though for the system the page exists. Therefore it is not suitable for demonstrating a link to a non-existing page.
<pre><nowiki>''kurzívou''</nowiki></pre>
 
==See also==
Slova, která mají nebo '''by měla mít''' v encyklopedii svůj článek, dejte do dvojitých hranatých závorek. (Levá hranatá závorka [ má kód 91, ('pravý Alt' + F), pravá hranatá závorka ] má kód 93, ('pravý Alt' + G)).
*[[Help:Inputbox#Preload|Preloading]]
<pre><nowiki>[[Evropa]]</nowiki></pre>
 
== Inputbox ==
Pokud chcete v textu zvýraznit jako heslo nějaké slovo v jiném pádu než prvním, napište slovo nejdříve v základním tvaru a po svislé čárce (kód 124 nebo 'pravý Alt' + W) ve tvaru skloňovaném, např.: <pre><nowiki>[[Evropa|Evropou]]</nowiki></pre>
'Create article' takes you to an edit page to enter the new text. Of course, names are important, meaning the title of the page, and un-doing mistakes can take time, so it's always a good idea to do a little homework first. (See [[#General principles|General principles]] above.)
{| width="60%" style="border:1px solid black"
|
<inputbox>
type=create
width=45
</inputbox>
|}
 
For making such an inputbox, see [[Help:Inputbox]]. It has additional options such as preloading wikitext into the edit box, and providing explanatory text in the edit page, outside the edit box.
V textu se pak objeví skloňovaný tvar [[Evropa|Evropou]], avšak po kliknutí na toto slovo se dostanete na heslo v základním tvaru (Evropa).
 
Po ukončení úpravy článku je velmi vhodné zapsat krátký [[Wikipedie:Souhrn změn|souhrn provedených změn]] do políčka '''Shrnutí editace''', které najdete pod hlavním oknem, ve kterém upravujete text článku. Shrnutí jsou užitečná pro ostatní přispěvatele Wikipedie, kteří sledují, co se na stránkách v jejich oblasti zájmu děje.
 
Podrobný popis značkovacího jazyka, který Wikipedie používá, naleznete v hesle [[Wikipedie:Jak editovat stránku|Jak editovat stránku]].
 
Základní doporučení o typografickém zpracování článku (co napsat do úvodního odstavce, jak rozčlenit delší článek apod.) najdete v [[Wikipedie:Vzhled a styl|Vzhled a styl]].
 
== Podívejte se též na ==
* [[Wikipedie:Jak editovat stránku|Jak editovat stránku]]
* [[Wikipedie:Vzhled a styl|Vzhled a styl]]
* [[Wikipedie:Časté chyby|Časté chyby]]
* [[Wikipedie:Drobné rady|Drobné rady]]
;Seznam pravidel a doporučení
*[[:Kategorie:Závazná pravidla Wikipedie|Pravidla]]
*[[:Kategorie:Doporučení|Doporučení]]
 
[[Kategorie:Nápověda|Jak vytvořit článek]]
 
[[af:Wikipedia:Hoe om 'n nuwe bladsy te skep]]
[[als:Hilfe:Neue Seite anlegen]]
[[zh-min-nan:Help:Khui sin ia̍h]]
[[ca:Ajuda:Com iniciar una pàgina]]
[[cv:Википеди:Çěнě статьясене пуçласси çинчен]]
[[da:Wikipedia:Hvordan starter jeg en side]]
[[de:Hilfe:Neue Seite anlegen]]
[[en:Help:Starting a new page]]
[[eo:Helpo:Kiel krei paĝon]]
[[eu:Wikipedia:Sarrera berriak]]
[[ga:Cabhair:Tús a chur le leathanach nua]]
[[id:Wikipedia:Memulai halaman baru]]
[[ia:Wikipedia:Como crear paginas]]
[[is:Wikipedia:Að byrja nýja síðu]]
[[ku:Wîkîpediya:Gotareke nû]]
[[ms:Wikipedia:Bagaimana memulakan laman baru]]
[[nl:Help:Nieuwe pagina aanmaken]]
[[ja:Wikipedia:新しいページを作成する方法]]
[[no:Hjelp:Hvordan starte en side]]
[[pt:Ajuda:Como começar uma página]]
[[ru:Википедия:Как создать статью]]
[[su:Wikipedia:Cara nyieun artikel]]
[[vi:Wikipedia:Viết trang mới]]
[[zh:Help:创建新页面]]
Z Wikipedije, swobodneje encyklopedije