Jan Awgust Měrćink: Rozdźěl mjez wersijomaj

2 bajtaj wotstronjenej ,  před 5 lětami
S
(nowy zapisk, hłownje přełožk z němskeje wersije)
 
Narodźi so jako syn chěžkarja a ćěsle w ewangelskej wosadnej wsy Hrodźišću pola [[Wóspork]]a a přebywaše młodźinske lěta wot 1832 w Małym Wjelkowje pola [[Budyšin]]a, hdźež nawukny šewcowstwo. Po přiwzaću do tamnišeje Ochranowskeje bratrowskeje wosady a přihotowanju w [[Ochranow]]je a Małym Wjelkowje poda so 27-lětny jako misionar na puć, najprjedy na kupu [[Labrador]], hdźež mějachu Ochranowčenjo misionarsku staciju ''Okak''.
 
W Okaku wučeše Měrćink dźěćom čitanje a pisanje, ale tež geografiju a hudźbu. Sam nawukny tamnišu inuitsku rěč [[Inuktitut]], w kotrejž tež prědowaše. Po pjećlětnej słužbje na Labradorje wróći so prěni raz na dowol k swójbje do Hrodźišća. Tam dósta naprašowanje za nowu misiju, tónraz jako tołmačer britiskeje ekspedicije do [[Arktika|Arktiki]], kotraž měješe zhubjenu Franklinowu ekspediciju namakać. Dožiwjenja na tutej štyrilětnej jězbje (1850–54) z płachtakom ''HMS Investigator'', na kotrejž namakachu [[Sewjerozapadna pasaža|Sewjerozapadnu pasažu]] mjez [[Atlantik]]om a [[Pacifik]]om, wozjewi w pućowanskim dźeniku, kotryž słuša hač do dźensnišeho k standardnym twórbam němskeho polarneho slědźenja. Listy ze sewjerneho lodoweho morja wozjewichu so tež 1850 w [[Zernička (časopis)|Zerničce]] a 1853 w [[TydźenskeTydźenska NowinyNowina|TydźenskichTydźenskej NowinachNowinje]].
 
Dwě lěće po wróćbje z Arktiki wopušći Měrćink znowa Łužicu, po tym zo bě so krótko do toho woženił a poda so do [[Južna Afrika|Južneje Afriki]], hdźež staraše so na Ochranowskimaj stacijomaj ''Elim'' a ''Genadental'' za dwanaće lět wo wikowanje.
Z Wikipedije, swobodneje encyklopedije